מאמרים בזוגיות › מאמרים בזוגיות

כשהגוף מזכיר לנשמה

זו מלחמה!
כך בכל אופן חונכתי. הנשמה והגוף הם במלחמה. הנשמה רוצה למעלה, הגוף רוצה למטה. הנשמה כמהה לנצחי, הגוף נהנה מהרגעי... עד שראיתי את דבריו של רבי נחמן מברסלב שרואה בזוגיות הזו בין הגוף לנשמה שותפות ומסע המלא ב"ביחד" ועזרה הדדית:

​וְצָרִיךְ כָּל אָדָם לְרַחֵם מְאֹד עַל בְּשַׂר הַגּוּף לְהַרְאוֹת לוֹ מִכָּל הֶאָרָה וּמִכָּל הַשָּׂגָה שֶׁהַנְּשָׁמָה מַשֶּׂגֶת שֶׁהַגּוּף גַּם כֵּן יֵדַע מִזּאת הַהַשָּׂגָה בִּבְחִינַת: "וּמִבְּשָׂרְךָ לא תִתְעַלָּם" 'מִבְּשָׂרְךָ' דַּיְקָא שֶׁלּא תַעֲלִים עֵינֶיךָ מִלְּרַחֵם עַל בְּשָׂרְךָ הַיְנוּ בְּשַׂר גּוּפְךָ כִּי צְרִיכִין לְרַחֵם מְאֹד עַל הַגּוּף לִרְאוֹת לְזַכְּכוֹ כְּדֵי שֶׁיּוּכַל לְהוֹדִיעַ לוֹ מִכָּל הַהֶאָרוֹת וְהַהַשָּׂגוֹת שֶׁהַנְּשָׁמָה מַשֶּׂגֶת כִּי הַנְּשָׁמָה שֶׁל כָּל אָדָם הִיא רוֹאָה וּמַשֶּׂגֶת תָּמִיד דְּבָרִים עֶלְיוֹנִים מְאֹד אֲבָל הַגּוּף אֵינוֹ יוֹדֵעַ מֵהֶם עַל כֵּן צָרִיךְ כָּל אָדָם לְרַחֵם מְאֹד עַל בְּשַׂר הַגּוּף לִרְאוֹת לְזַכֵּךְ הַגּוּף עַד שֶׁתּוּכַל הַנְּשָׁמָה לְהוֹדִיעַ לוֹ מִכָּל מַה שֶּׁהִיא רוֹאָה וּמַשֶּׂגֶת תָּמִיד כַּנַּ"ל וּכְשֶׁהַגּוּף הוּא בִּבְחִינָה זוֹ הִיא

 טוֹבָה לְהַנְּשָׁמָה שֶׁלִּפְעָמִים נוֹפֶלֶת מִמַּדְרֵגָתָהּ וּכְשֶׁהַגּוּף צַח וָאוֹר תּוּכַל הַנְּשָׁמָה לְהִתְרוֹמֵם וְלַחֲזר לְמַדְרֵגָתָהּ עַל יְדֵי הַגּוּף..." (ליקוטי מוהר"ן כ"ב)

 

ההזמנה הזו  של רבי נחמן להדדיות ומערכת יחסים של הגוף והנשמה תמיד מרגשת אותי. ולכן ימים אלו של ספירת העומר הם ימים שאני מחכה להם כל השנה. "וספרתם לכם..." לספור, ולספר לגופי ולחיי את הסודות המתרחשים בעולמות עליונים.
 

לא מה שחשבתי

אני חייבת להודות שהסיפור של הגוף תמיד היה לי אתגר. לא נוח, גשמי ועב. לא הבנתי מה הסיפור שלו. למה הוא כל כך משמעותי ומורכב? שפת הנשמה, והרוח הייתה לי פשוטה ומובנת יותר. לאורך השנים ה' שולח לי מתנות וממש מלמד אותי לשתף את הגוף בהארות שהנשמה משגת, ואיך לפעמים דווקא באופן מפתיע, הגוף מזכיר ומעורר את הנשמה. אני לומדת שהאופן שבו בחר א-לקים, בצורה מופלאה ביותר לרקום את הגוף, על כל פרטיו, מיבניו, ניסתרותיו וגילויו, האופן הזה מספר סיפור. זה סוד מרתק, כמו מסע בארץ פלאות, זו תורה. זו ממש א-לוקות.

 

תחנה משמעותית במסע זה עבורי הייתה ה"התמקדות" שהינה הקשבה דרך הגוף, ופתחה בפני עולם שלם ואחר של הגדרת הגוף, של קשר עם הגוף, של חווית גוף. של גוף יודע.
פרק נוסף ומשמעותי עבורי בסיפור הגוף הוא הצלילה אל עומקו של הגוף הנשי הנושא בתוכו מקצב, השתנות, תהומות ופסגות, רֵיקוּת ומְלֵאוּת
, מוות וחיים. גיליתי שקיבלתי במתנה גוף - מורה דרך לחיבורים, לדיוקים, לשיעורים וגילויים.

 

פרדוקס הזוגיות

שלב מהפכני נוסף במסע שלי עם הגוף , תפקידו, מקומו, משמעותו הוא חיי הזוגיות - בתוך פרדוקס שיגרת החיים, הזוגיות האמורה להוות משכן לאהבה, לערכים, לרוח והעמקה בזיווג הזוגי, בריקוד המתרחש בין חומר לרוח, בין רגש האהבה לחווית בשר. בגילוי של אנרגיית החיים המתגלה, מוּנַעַת, מופיעה ומפעימה גוף. אבל זה לסיפור אחר... 

 

היום רציתי לכתוב על הקשר בין "וספרה לה..." (ויקרא טו, כח) שסופרת האשה סביב המחזוריות שלה ו"וספרתם לכם..." (ויקרא כג, טו) של ספירת העומר.

ימי ספירת העומר הם ימים שבהם הנשמה משתפת את הגוף. לכל יום בספירת העומר יש מהות, יש מסר, יש גילוי, יש הופעה בחיים, הופעה בגוף ויש פרקטיקה. "וספרתם לכם" - זו ממש שאלה של איפה אני בתוך כל ים החיים, ים החכמה? בשבילי הימים האלו הם הזדמנות והזמנה לגלות את עצמי מחדש, להתחבר, להרקיד את נשמתי ונשמת העולם בגוף - בחיים.

 

רוצים לעבור את ימי ספירת העומר בעבודה זוגית מקרבת?

הורידו כאן את קלפי "ספירת העומר זוגית" וצאו למסע...

 

ימים אלו מקבילים בהוראתם לשבעה נקיים, שעליהם כתוב "וספרה לה..." ימים שנולדים מתוך סיפור של מחזוריות המוטבעת בגוף, ימים שבהם נבנית אנרגיית חיים מחדש אחרי פוטנציאל של חיים שלא התממש, אחרי שבקלות צללנו חזרה אל שיגרת מחזוריות החיים. שבעה נקיים מגיעים ומעוררים אותנו לשהות ב"בין לבין". בין הנקיות לבין הטהרה. לזהות התרחשות הקיימת ורוחשת בין לבין. בין לבין זמנים. בין לבין אנשים. בין לבין מבטים, מגעים, תקופות. ומשם, ממעמקי ה"בין לבין" לבנות ולהצמיח מחדש את התשוקה, את הדבקות והזרימה. ימים שבהם הגוף מעורר ומזכיר לנשמה...

 

 

אז שבו יחד לכמה רגעים של התבוננות ושיתוף:

  • מהם עבורכם רגעי חומר וגוף אשר בהם מפציעה חווית רוח, משמעות, אלוקות?
  • מתי אתם חווים תחושה שדווקא הגוף מזכיר לנשמה, מעורר אותה לתהליך מעמיק של גילוי בחיים? 
  • שתפו בזיכרון אישי או זוגי שכזה, והתבוננו באיזה אופן מערכת היחסים של הגוף והנשמה יוכלו להעמיק בחייכם הפרטיים והזוגיים?

 

רוצים לחוש את ההתחדשות שבימי הנדודים (נידה)?
היכנסו לתקופת הנדדודים הזוגית ותהנו מהדרך...

זוגיות ואינטמיות התמקדות חופה