מאמרים בזוגיות › מאמרים בזוגיות

טבע החיים וטבע האהבה

מוסיף והולך או פוחת והולך? זו שאלה זוגית קריטית, מהותית – האם האור, האהבה, האנרגיה והתשוקה פוחתים עם השנים או שהלהבה הזוגית והאינטימית הולכת וגדלה?

 

טבעו של אור, של להבה, של אש זה לגדול ולהתפשט.
טבעה של אהבה, של תשוקה זה להעמיק ולהתרחב.
אנחנו רואים זאת בבירור באהבה לילדינו. ילדה ראשונה מילאה את ליבנו, איך יהיה מקום לעוד ילד? לעוד אהבה? והנה... הלב מתרחב. ועוד ילדה מגיחה, ושוב מתרחב הלב ושוב ילד מופלא ושוב האהבה רק גדלה... כי זה טבעו של הלב וכך היא האהבה – מוסיפה והולכת. מוסיפה בנו עוד רבדים, מגלה בנו עוד עומקים והולכת איתנו, ומוליכה אותנו לחיים של חַיּוּת, של מהות, של תשוקה.

 

לכאורה זה כך גם בזוגיות.

אבל במרחבים האלו של זוגיות, אנחנו חווים מתח. זוגות רבים נזכרים בראשית אהבתם בנוסטלגיה. וחווים אהבה של "פוחת והולך". למה זה ככה? הרי זה מנוגד לטבע האהבה שמטבעה הולכת וגדלה, מעמיקה ומשתלהבת?! אז אהבה זוגית היא בבחינת "מוסיף והולך" או "פוחת והולך"? ומהו טבע החיים לעומת טבע האהבה? האם זה טבעי שהחיים אותם אנו מנהלים הם הישרדות ותגובתיות? אולי טבעם הוא כטבע האהבה? ומהו בעצם "טבע האהבה"?

בחיים הטבעיים יש צורך בגישה מציאותית, באותנטיות, בפתרונות מידיים לבעיות, בחלוקת קשב, בהתחשבנות ועוד...
טבע האהבה - מזמין אותנו לחיים שבהם יש עומק וחלום ויש בהם נשיאת עיניים... טבע האהבה – זו הזמנה לחיות את האותנטיות שלנו בכאן ועכשיו, אך יחד עם ה"כאן ועכשיו" לשאת עיניים ולהעיז לחלום! לחיות עם ראיה, חוויה ותחושה של המֵעֵבֶר, של "העולם המושלם" של אהבתנו. לאפשר לשמונה נרות דולקים, לאור אינסוף ללוות ולהאיר, לתת משמעות ולעורר אהבה ותשוקה בכל יום מחדש. ומאידך, "מוסיף והולך" – להוסיף עצים למדורת האהבה. לא להיתקע על החלום, וגם לא לאפשר לו לפחות ולהעלם מחיינו. אלא להוסיף וללכת לאורו. לאור חלום האהבה.

 

טבע האור

חנוכה מהווה הזדמנות לחכמים לדון בטבעו של האור: "בית שמאי אומרים יום ראשון מדליק שמונה מכאן ואילך פוחת והולך. ובית הלל אומרים יום ראשון מדליק אחת מכאן ואילך מוסיף והולך" (תלמוד בבלי - שבת כא, א). מה עומד מאחורי שתי גישות אלו? האם בבית שמאי רוצים להפחית באור?
אולי בית הלל מביטים אל המקום הזה ממנו אנחנו באים אל חנוכה, אפרורי ושגרתי. ומשם בונים את ההארה צעד אחרי צעד, נר אחרי נר – מוסיף והולך. ואולי לעומתם בית שמאי מביטים אל "תמונת השלם", אל החלום האוטופי של עולם מושלם. והאור השלם והגדול הזה מחפש דרך להצטמצם למעשים קטנים של יום-יום. פוחת והולך, עד שבסופו של חנוכה אנחנו נותרים עם משהו מהאור הגדול שיאיר את השגרה האפרורית והחורפית אליה אנחנו חוזרים – עם נר אחד ובהיר של חנוכה.

 

על זה אמרו חכמים: "אמר רבי אבא, אמר שמואל: שלש שנים נחלקו בית שמאי ובית הלל... יצאה בת קול ואמרה אלו ואלו דברי א-להים חיים הן. והלכה כב"ה". (תלמוד בבלי - עירובין יג, ב)

 

קחו רגע להתבונן:

  • שתי דעות אלו מרמזות על שתי גישות לחיים. בהקשר הרחב של החיים, ובפרט בהקשר הזוגי. כיצד גישות אלו מתבטאות בחיים שלכם?
  • "אלו ואלו דברי א-להים חיים" – כיצד שתי גישות אלו יכולות להשתלב ואף לתמוך אחת בשניה בחייכם המשותפים?

 

רבי צדוק מלובלין מלמד שכיום ההלכה כבית הלל, כיוון שהם רואים את המציאות כפי שהיא. לעתיד לבא ההלכה תהיה כבית שמאי (על פי האר"י הקדוש) כיוון שהם מביטים את התמונה המושלמת. אל ה"לעתיד לבא" (פרי צדיק לר’ צדוק הכהן מלובלין הלכות חנוכה). ובמילים אחרות, בית שמאי מניחים בפנינו את תמונת החיים בשלמותה, מבלי להלך בצעדים המדודים של החיים.

כי כך היא האהבה - מוסיפה והולכת. מוסיפה בנו עוד רבדים, מגלה בנו עוד עומקים והולכת איתנו, ומוליכה אותנו לחיים של חיות, של מהות, של תשוקה.

 

אז בואו נתרגל תירגול זוגי מיוחד לנר שמיני של חנוכה:

 

שמונה זהו המספר שמסמל את האינסוף, את הברית שהיא מעל טעם ודעת, את מה שמעל הטבע –

  • שבו יחד לאור הנרות ושתפו בשמונה חלומות זוגיים ואינטימים של אהבתכם, אשר יהוו מגדלור לאהבתכם. זכרו – החלום לא צריך להיות הגיוני, בגדר הטבע, מעשי... תִּפָּתַחו לאינסוף של חיי אהבה שמונחים בפתחיכם הערב הזה. אפשר להתחיל ב- בעולם מושלם אהבתנו... האינטימיות שלנו... הזוגיות שלנו...

  • ועכשיו לכמה רגעים, תתבוננו בכל שמונת הנרות הדולקים ותיזכרו בשמונה רגעים/ אירועים/ מעשים משמעותיים שהוסיפו אור, אהבה ותשוקה לחיי אהבתכם עד כה.

 

אנחנו מברכים אתכם בחיים שבהם טבע האהבה מפעם בכם. מוסיף והולך במשכנכם לאורם של חלומות. שתעיזו לחלום אהבה בגדול, ולא תפסיקו להדליק עוד נרות בדרך ולהוסיף אש למדורה.

 

זה הזמן להזכיר לכם

שאוטוטו מסתיים חנוכה ואיתו מבצע אגדי של שני קורסים שלנו - "לב לגעת" ו"יצאת גבר" במחיר מיוחד לחנוכה - שבוודאי יוסיפו התחדשות אהבה ותשוקה לחייכם. האם תצטרפו למאות זוגות שהחליטו להוסיף אש למדורה?

  • לקורס "לב לגעת" להעמקת האינטימיות והמיניות - היכנסו כאן
  • לקורס "יצאת גבר" מיניות בריאה ומשמחת מנקודת מבט גברית - היכנסו כאן 
זוגיות ואינטמיות התמקדות חופה