מאמרים בזוגיות › מאמרים בזוגיות

להתלבש ולהתפשט עד דלא ידע - מסכות בחיי אישה

לכל אחת מאיתנו יש מסכות רבות שמשמשות לזמנים שונים, לרגעים ביום, וגם לאירועים מיוחדים. יש מסכות שאנו בוחרות בהן ומסכות שאנו מתגלגלות אליהן, הן פשוט מתלבשות עלינו. בשיחה עם המנטור שלנו, הרב עמיר כץ, על התחפושות בפורים אמר הרב שכל עניין ההתחפשות היא להזכיר לנו שבעצם כל השנה אנו מחופשים.

בספר התניא (פרק ד') כתוב שישנם שלושה לבושים לנשמה - מחשבה דיבור ומעשה. המחשבות, הדיבורים, המעשים וגם הבגדים הם מכסים, מצמצמים, מגדירים וגם מבטאים, מגלים מספרים, כל יום וכל רגע את מי שאני. מי אני? נשמה, מופשטת, אינסופית, עצומה, גדולה ומופלאה, והלבושים שלי מגלים ומבטאים את זה.

כשאני קמה בבוקר אני מתלבשת ולפני השינה מתפשטת ושוב מתלבשת. לפעמים אני אישה, לפעמים ילדה, לפעמים אני אמא, לפעמים חברה, לפעמים אני רעיה... אבל אני תמיד נשארת אני.

המסכות, התחפושות השונות בחיי הן קטע בסיפור, בשליחות, במגילה שלי.  המגילה שלי היא כמו מגילת אסתר, לאט לאט מתגלה. עוד נדבך בסיפור, בשליחות, באלוקות שמתגלה דרכי. להתחפש, מלשון חיפוש. התחפושות מביאות לידי ביטוי את החיפוש המתמיד של מי אני בעולם? מה אני עושה פה? מה היעוד שלי? מה מתבקש ממני כאן ועכשיו?  בכל רגע, בכל סיטואציה, בכל מצב. בחיי אישה יש תחפושות רבות אשר כל אחת מהן היא גילוי וביטוי של מקום אחר במהותה, בנפשה.

ברצף של כמה ימים מחייך, איזו תחפושות את עוטה? מה כל אחת מהן מגלה לך על עצמך?

עם כל זה שהתחפושות שלנו הן דרך לגילוי ולביטוי, אנו מתבקשות לא להיאחז בהן, ללמוד לשחרר אותן, לזכור שהן לא ממש אני, אלא רק ביטוי של משהו. בפנים יש משהו יותר אמיתי, אינסופי, עצמי...

אחד מרגעי השיא בחיי אישה הוא טבילה במקווה טהרה. בהכנות לטבילה אישה מתבקשת להסיר חציצות, את כל מה שמיותר, את מה שלא היא, להתפשט! להתפשט מתפיסות עולם לא רלוונטיות, מחשבות מיותרות, תחושות חוסמות וכמובן, להתפשט מאיפור, ממסכות, מבגדים, מתחפושות שאנו כל כך רגילות בהן, ולהגיע לטבילה פשוטות.

בחסידות מוסבר כי יום הכיפורים הוא בעצם כ-פורים. יום כיפור הוא רגע הטבילה בקשר שלנו עם ה'.  יש בו התנקות, השתחררות מהשנה הקודמת והתחדשות לקראת המסע החדש של השנה הבאה. כך גם בפורים זהו כמו רגע של טבילה, של התחדשות, של התפשטות מהידוע לנו על עצמנו, על ההתנהלות הרגילה, היומיומית. אם ביום כיפורים עושים את זה "עד היכן שהיד מגעת", אם בתפילה אנו אומרים "הנסתרות לה' והנגלות לנו", הרי בפורים הנסתרות נפתחות בפנינו. הפנימיות של המציאות מתגלה וה"על-מודע" נחשף – "עד דלא ידע".

מה זה עד דלא ידע?

כל ימינו אנו נמצאות בשליטה. מנהלות את חיינו, את עצמינו, את הסובבים אותנו ומתכננות את הצעדים הבאים. ההתחדשות, גילוי הנשמה מתאפשר כאשר אנו מסכימים לשחרר  מעט את הידיעה של עצמינו, את איך שאנו חושבים שדברים צריכים לקרות, ולאפשר לידיעה חדשה, אלוקית, מפתיעה להתרחש בחיינו.

במגילת אסתר רואים שיש ידיעה אלוקית, תכנית של מעלה שמתבקשת להתרחש במציאות, והגאולה מתרחשת דווקא במקומות המפתיעים הלא ידועים. רגע של שיא, התפתחות, התחדשות  בחיינו יכול לקרות רק אם אנו משחררים שליטה, משחררים את הידיעה הרגילה שלנו ומסכימים לא לדעת.

הולכים אל הלא נודע... טיפול מיני

להתחתן/ להתחייב אחד לשני/ה זהו אקט של אמונה. איך נדע מה יהיה ואיך יהיה, מי אנחנו נהיה בעוד שנה ובאיזה אופן יתפתח וישתנה בן זוגנו בעוד 20 שנה. להתחתן זה לצאת למסע משותף אל הלא נודע. בתוך המרחב הזוגי המופלא, המסקרן, המפתיע, אנו מחפשים יציבות – "רק אל תשתנה לי..." הנטייה הזוגית היא להיאחז בתבניות מוכרות וידועות של "יציבות זוגית" שבה אין הישתנות בעוד הנפש, הנשמה והחיים הם תמיד בתנועה והתפתחות. ר' שלמה קרליבך אומר שהדבר הכי גרוע שאדם יכול לומר לחברו זה: "אני מכיר אותך".

טהרת המשפחה מלמדת אותנו שבכל פעם שאנו חושבים כי כבר אנחנו יודעים הכל אחד על השני/ה, פורשים ויוצאים למסע של גילוי מחדש.

גם בקודש הקודשים הזוגי, בקשר האינטימי, השיא מתאפשר כאשר מרפים, מתפשטים משליטה, תוכניות, אחיזה בציפיות, תפיסות עולם, מחשבות. מאפשרים לחיבור להתגלות, לאהבה להיות, עד דלא ידע... אורגזמה

רוב הפתולוגיות בטיפול המיני קשורות בשליטה. רגע השיא בחיבור האינטימי זהו רגע של שחרור שליטה, של שיכרון חושים, מעבר לשליטתנו, לתוכניות, זהו רגע הקשור בשורש, לחיבור נשמות. אורגזמה- אור בהגזמה, ה' רוצה להשפיע בנו, בחיינו, בזוגיות שלנו אור בהגזמה, שפע של אור, של אהבה, מעבר לכלים והיכולות הרגילות שלנו. היכולת לקבל אור כזה, שאינו צפוי, מתוכנן ונשלט מאפשר לנו לגעת באינסוף...

אהבה לא עושים, אהבה מגלים. האהבה אינה בשליטתנו, אנו מאפשרים לה לבא לידי ביטוי במעשים, במבטים, במילים, בזמנים. ואם לא, היא נשארת כמוסה ומובלעת בפנים.

אם האהבה והשיאים אינם בשליטתינו,האם יש משהו שאנו יכולים לעשות? עיקר עבודתנו בקליניקה, בתחום זה של יעוץ אישות בקדושה, הוא לימוד של יצירת סביבה המאפשרת אהבה חיבור וגילוי - (NSI - Non Sexual Intimacy – אינטימיות לא מינית). טיפ הבית שלנו ב"כלים שלובים" הוא לקבוע דייט זוגי שבועי המוקדש לבילוי ולמסע משותף של גילוי וביטוי האהבה שלכם[1].

גם אסתר המלכה במפגש שלה עם אחשוורוש, וגם בפגישה המשולשת עם המן ואחשוורוש היא מתכננת היטב את זמן המפגש ואת הסביבה המתאימה ועל ידי כך מעוררת סקרנות רבה ורצון להפגש. על כן הלימוד הוא כיצד להתלבש ולהתחפש – ליצור את האוירה הרצויה לאופן שבו אני כנשמה קדושה רוצה להתגלות כאן ועכשיו.

 

[1] "מסע זוגי" - הינו סדרה של עשרה מפגשים, בהם בני-זוג נפגשים זה עם זו באווירה אינטימית – כמו בבית קפה קסום, נזכרים באהבה שהביאה אותם לבחור זה בזה, לומדים מחדש את אומנות השיחה, ההתפתחות הרוחנית המשותפת והבילוי הזוגי. כל מפגש משלב – שיחה, חברותא, תרגול זוגי חוויתי.

מהנושאים הנידונים – רצון, תענוג, מרחב בטוח, הקשבה, התחדשות ועוד...

המפגשים הינם יצירתיים ומפנקים – מוזיקה, מנות טעימות מיוחדות ושתיה חמה מוגשים לשולחנות. כמו כן משחקים זוגיים, תרגילי כתיבה, לימוד מהמקורות וחוויות חושיות. אין שום אינטראקציה בין הזוגות השונים – זוהי לא סדנה קבוצתית.

 
זוגיות ואינטמיות התמקדות חופה