מאמרים בזוגיות › מאמרים בזוגיות

כלים שלובים | כלים לדיבור מקרב

 

 

כולם מבינים (ומסכימים) כי אחד היסודות החשובים בזוגיות זה התקשורת המילולית. בתלמוד הבבלי (מסכת ברכות ג, א) מתוארת האינטימיות המינית של איש ואישה כזמן שבו "אישה מספרת עם בעלה..."

מדוע האינטימיות הגופנית נקראת בתלמוד "סיפור"?

כאשר אנו רוצים לומר משהו, זו חוויה, תחושה, הרגשה או ידיעה גנוזה מבפנים. אף האישות (האינטימיות המינית) היא בעצם גילוי של רצון לחיבור עמוק שבא לידי ביטוי בגוף. מכאן מובנת החשיבות העצומה לשיח עמוק וכנה בין בני הזוג. שהרי המילים אמנם מצמצמות אך גם מאפשרות ביטוי של פנימיות בחוץ.

 

הרב יצחק גינזבורג כותב בספרו 'ברית נישואין' - "שורש של כל הדיבורים הוא אהבה - חסד המבקש להתבטא באופנים שונים. אפילו  ביקורת והתנצחות, בעצם נובעות מאכפתיות (למרות שלרוב זה לא מורגש כך)".

אנחנו מאמינים, שבזוגיות, הכל צריך להאמר . כי מה שלא נאמר, עדיין הוא נוכח, מורגש וחוצץ.  בכל רגע ובכל תחושה (נעימים יותר או פחות) טמונה אפשרות להעמקה, קירבה וחיבור, השאלה היא איך...

 

בואו ליום של העמקת התקשורת הזוגית - לפרטים היכנסו כאן

 

 

כמה טיפים לדיבור מקרב:

 

1. אהבה שזורה - במהלך היום-יום להפתיע את בן/ בת הזוג במילים או משפטים של אהבה (אפשר גם בSMS). ככל שביטויי האהבה שזורים ונוכחים בתוך היום יום, לא יהיה לכם חשק לריב, המבט שלכם אחד על השני ישתנה. גם האינטימיות המינית בסופו של יום פתאום תרגיש קשורה למשהו, ולא רק "סיפוק צרכים".

 

2.בזוגיות המטרה היא לא לצאת צודק אלא להיות יחד. אם אחד מבני הזוג מנצח, הזוגיות מפסידה.

 

3. "חלב ובשר" - החלב הוא סמל של אהבה ובשר של כעס ואלימות. על פי היהדות ניתן להקדים אכילת חלב לבשר, אך לא ההפך. גם בשיחה, אם מתחילים בדיבורים של קרבה, ניתן לדבר גם על מה שמפריע. אך אם מתחילים בביקורת, האהבה אח"כ מרגישה לא רלוונטית. - הקדימו דיבורים של קרבה לכל שיחה.

 

4. "גוף ראשון" - כשיש ביקורת או טענה, לא לתקוף, לא להשתמש במילה המאשימה את/ה (גוף שני). אצבע מאשימה זו מכריחה את בן/ בת הזוג להיכנס למִיגננה, שתבוא בצורת התכנסות או מתקפה חזרה. אז מה כן? לדבר בגוף ראשון " מפריע לי ש..."

 

5.דיבור חיובי - במקום לומר מפריע לי ש.. עדיף שנאמר: חשוב לי ש..., ישמח אותי ש...- זה עושה חשק לשותפות.

 

6. סוד החשמ"ל - (כתר שם טוב - כח, א) כאשר אנו רוצים לומר משהו קודם כל לחשות- לשתוק. כאשר נשתוק לרגע נוכל גם לחוש. לחוש אם הרגע זה הזמן המדוייק למה שרציתי לומר. אולי שווה לחכות לערב או לזמן יותר פנוי, האם זה בדיוק מה שרציתי לומר, האם הוא/ היא פנויים לשמוע. יש הרבה שנוכל לחוש אם רק נחשה לרגע- חש, חש. ואז באופן טיבעי נמול, נסיר את מה שמיותר לומר (כמו בברית מילה) ונמלל באופן מדוייק יותר את מה שרצינו לומר. מל, מל.

 

7.רעיון לדייט: שבו יחד באוירה נעימה (קינוח מפנק יכול להוסיף לאוירה) ובחרו כמה נושאים שאתם רוצים לדבר עליהם בעשר מילים בלבד. נושאים שקשורים לזוגיות, לאהבה, החלטות, שיתוף, חלומות... איך זה מרגיש לתמצת?

 

7."מה שמשאירים זה מה שנישאר" שימו לב למילים שאתם משאירים אחד עם השני למשך היום, האם הם מילים של ברכה, אהבה וקירבה או שאתם משאירים אחד לשני משימות כמו: אל תשכח לזרוק את הזבל... הקפידו להיפרד במילים של אהבה.

 

8. לאמיצים- החליטו לא לבזבז מילים על הטכני של החיים, בדיבור השתמשו רק לבטא אהבה וקירבה, ולכל המשימות וההתנהלות הטכנית השאירו רשימות על המקרר... אפשר לנסות יום אחד כזה...

 

הצטרפו אלינו ב"לב לגעת" - קורס אינטרנטי להעמקת האינטימיות המינית והלא-מינית

לפרטים נוספים הקליקו כאן

זוגיות ואינטמיות התמקדות חופה