התמקדות - מאמרים

להיות גבר #1

אני פשוט אוהב להיות גבר. כל כך הרבה דברים נפלאים יש במין ובמגדר הזה. ישנם גם המון אתגרים וקשיים בחייו של גבר מלידה ועד מוות. במאמר הזה ובאלה שיבואו אחריו אני אשתף אתכם במחשבות והרגשות לגבי גבריות ככלל ובעידן המודרני בפרט. גילוי נאות – יש בדברים להלן משום הכללה גסה ונקודת מבט סובייקטיבית שלי. נסו לקרוא מבעד לדעותיכם הקדומות.

אני מודה

נתחיל בי – העולם הרגשי שלי הוא עמוק ומפותח. כן, אני מודה – שמי יהונתן, אני גבר ויש לי רגשות עמוקים לגבי רוב הדברים. לא כל הרגשות הם חיוביים, הרבה מהם אף לא נעימים. אבל הם שם, חיים, בועטים, מחבקים ואוהבים, שונאים, צוחקים שמחים ואף עצובים. אבל זה לא תמיד היה ככה...

כשנולד תינוק יש בכי. בכל התרבויות ישנן הרבה השערות לסיבת הבכי, אבל העובדה היא כי רוב התינוקות בוכים ברגעים הראשונים של חייהם האנושיים. בכלל, זהו רגע מלא רגש. התרגשותם של ההורים וכל המשפחה, הפחד של האח/ות הבוגר/ת מפני אובדן תשומת הלב, תחושת ההצלחה של הצוות הרפואי ועוד. כולנו שווים ברגע הזה, זכרים כנקבות. כולנו עירומים, מבוהלים (כנראה) מהמעבר החד בין הרחם החם לאויר העולם, ובכולנו ישנם כבר הרגשות שהן ערומות ממילים ותמונות – רגש טהור.

 

לשחק את המשחק

אולם מרגע זה והלאה אנחנו מתחילים את המשחק. מי שנולד עם אבר זכרי יידרש להתאים את עצמו לעולם הגברי שמחכה לו, וכן לנקבה מחכה הנשיות. נכון, את סימני המין המשניים נראה רק כעבור יותר מעשור בד"כ, אבל כללי המשחק מתחילים לחול מההתחלה.

כאשר הילד-גבר שלנו יגדל, הוא ילמד על כבודו ובשרו כי רגש הוא עניין לבנות, הוא ביטוי של חולשה ורכרוכיות, והרי גבר = קשיחות, כח, עוצמה, הובלה, ידע ועוד דברים בהם ניגע במאמרים הבאים. ולכן, עם הזמן הרגשות הממלאים את גופו ותודעתו הולכים ומתויגים כ"לא רלוונטים" ולעיתים אף כ"מסוכנים". כאשר מתחילה להתפתח השפה, המילולית והלא-מילולית, הרגשות נשארים לרוב בצד, והשפה הרגשית נשארת בשלבים מאד ראשוניים של התפתחותה. שאר חלקי וצורות הביטוי מתפתחים רגיל. כך שנוצר פעמים רבות פער בין גילו ובשלותו הגופנית, נפשית וקוגנטיבית של הגבר לבין יכולת הביטוי הרגשי שלו.

בזמן הזה, בעולם הנשי רגשות הן קול לגיטימי ככל הקולות, ובהתפתחות השפה ושאר כלי הביטוי, גם הרגש מקבל מקום של כבוד בשיח היומיומי. יש כמובן הרבה אתגרים אחרים בעולם הנשי – אך את זאת אני אשאיר לחכמות ממני.

מבלי לגעת בכלל בהשלכות שיש לנ"ל על החברה ככלל, על מעמד האשה, הגישה למיניות, חינוך הילדים, כלכלה ושלום עולמי (שבחלקם אני אגע במאמרי הבאים), אנסה לגעת בהשלכה שיש לזה על חיי הגבר עצמו ואף אציע פיתרון.

 

להיכן הולכים הרגשות?

כשאדם לא נותן לגיטימציה לחלקים שונים באישיותו, מתחילה דיס-הרמוניה להשפיע על המערכת כולה. רגשות מודחקים מפעילים את האדם מאחורי הקלעים אף יותר מרגשות ידועים ומוחצנים. התפרצויות זעם, יִצְרִיוּת לא מאוזנת[1], חרדה, חוסר ביטחון, שתיקה תחת הצפה רגשית וכו' כל אלה הם רק חלק מקשת ההתנהגויות המופיעות כתסמינים לעולם רגשי מודחק (יש לציין שתופעה זו קיימת כמובן אצל כל המינים, אך אצל גברים, בכ"א במערב, התופעה הזו היא מגיפה מתוצרת מוסכמה חברתית).

לאחרונה התפתחו סביבנו תורות שונות המפתחות את הכלים לקשר עם ה"בפנים", ביטוי של רגש, נפש ורוח. גם כיום, במאה ה21 נשים הן אלו שנוכחות יותר בתחומים הללו. אולם יותר ויותר גברים לומדים, מיישמים ואף מדריכים אחרים. ואני רוצה לשתף אתכם במשהו נפלא שקורה לי בשנים האחרונות עם שיטה שנקראת "התמקדות".

 

ששש... תקשיב טוב

ההתמקדות באה אלי כמו חבר טוב שהכרתי פעם וכבר שכחתי שהוא קיים. ההתמקדות היא שיטה שמלמדת אותנו מחדש (כי בעצם תמיד ידענו) להיות בקשר עם הקולות השונים שבאדם, עם כל החלקים שבנו. הבסיס של התמקדות הוא אמון מלא שבכל קול ותחושה שעולים בי יש ידע פנימי עבורי. לעיתים הידע בהיר ולעיתים הוא מעורפל. כך או כך, ניתן לגשת אליו עם נוכחות אמיתית, אוהבת ומקבלת ובכמה צעדים פשוטים.

כמו בשיטות אחרות, עולם ההתמקדות רובו נשי. זה כמובן הרגיש לי חסר ולא הוגן. מנציח שוב את הכלל החברתי הזה שגברים הם... (השלימו את החסר). מצד שני, ההרגשה שלי היתה בהרבה מאד מהסיטואציות ההתמקדותיות שאופן הלימוד, הנושאים הנידונים ואפילו השפה המדוברת לא מתאימים לצרכים שלי כגבר. דוגמה מצחיקה קצת לכך היא אפילו הטון בו הרבה פעמים מונחית ההתמקדות. קול רך ומרפרף שכזה. אני הרגשתי שאני זקוק לקול אחר. ולא רק ברובד הווקאלי.

 

אז מה נהיה?

אהיה כנה אתכם, אני לא תכננתי לעשות עם זה כלום. אבל חבר שלי משנים רבות -  שי, חיפש מידע על ההתמקדות וכך פתאום שוחחנו על נושא שבין חברים שמרתי אותו לעצמי (אוחחח, התבנית הזו), גוף, נפש, רגשות וקשר יומיומי איתם. כמובן שסיפרתי לו על ההתמקדות ומה שהיא חוללה בחיי. מפה לשם, שי יחד עם עוד חברים אליהם פנה הזמין אותי ללמד קורס התמקדות לגברים. וכך בתחילת השנה (תשע"ז) יצא לדרך קורס ראשון מסוגו - קורס התמקדות לגברים בלבד. לאחרונה הסתיים הקורס (בשילוב חאפלה גברית כדת וכדין), והחברים ואני נשארנו עם טעם של עוד.

ועכשיו...

אני מזמין אותך לדרכים שונות להיות בקשר עם העולם הפנימי שלך, הרגשי, המיני, רצונות ובחירה, פערים, חסימות פנטזיות ועוד. אם אתה סקרן לשמוע על קורס התמקדות לגברים אתה מוזמן ליצור עימי קשר בטופס משמאל ו/או להיכנס לקישור הזה.

נשתמע!

 

[1] יש הרבה מה לומר על מיניות וביטוי נפשי ורגשי. התפיסה הרווחת בעולם הגברי המפרידה בין "צרכי הגוף" והרובד הנפשי והרגשי היא אחת מהרעות החולות שהחברה שלנו "המתקדמת" נגועה בו. עצם תפישת המיניות ככזו גורמת לתקלות רבות הן בקשר הזוגי – רגשי והן ברובד האינטימי והמיני. אתם מוזמנים לקבל טעימות חינם מהקורס האינטרנטי שלנו העוסק בהעמקת האינטימיות הזוגית והמינית – לב לגעת.

זוגיות ואינטמיות התמקדות חופה